Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rajdy to nie scena dla solistów

17 maja 2019 | Polskie Orły
źródło: materiały prasowe

Mistrzostwa Świata WRC | Od śniegu i lodu w Szwecji po spalone słońcem szutry Argentyny i Australii, od asfaltu Korsyki po błoto w walijskich lasach – rajdowcy 
nie narzekają na nudę. Kajetan Kajetanowicz jest już w tym gronie.

 

Każda z 14 rund to wyjątkowe wyzwanie, a zmagania śledzą wierni fani – zarówno na trasach samych rajdów, jak i w sieci, dzięki coraz lepiej rozwijanym technologiom przekazu danych oraz obrazu z kamer w rajdówkach, helikopterach i na odcinkach specjalnych.

Maszyny najwyższej kategorii WRC to samochody projektowane i budowane od podstaw do rajdowej rywalizacji. Mocną konstrukcję zapewnia im specjalna klatka bezpieczeństwa, a turbodoładowany silnik o mocy około 370 koni mechanicznych napędza wszystkie cztery koła. Pod względem przyspieszenia do „setki" najlepsze rajdówki niewiele ustępują wyścigówkom Formuły 1, ale oczywiście są od nich znacznie bardziej wszechstronne.

W rywalizacji na szczycie WRC biorą udział cztery zespoły fabryczne: Citroen, Hyundai, Toyota oraz M-Sport, który buduje i obsługuje auta marki Ford. Ich budżety liczone są w dziesiątkach milionów euro, a cenę jednej rajdówki kategorii WRC można oszacować na niecały milion. W zależności od rajdu, największe ekipy liczą od 50 do 90 osób.

W tych samych rajdach startują także załogi w niższych kategoriach, słabszymi – i przede wszystkim tańszymi – samochodami. Przejeżdżają te same trasy i mogą zdobywać punkty w klasyfikacji generalnej, ale dla nich głównym celem jest rywalizacja między sobą: w ramach mistrzostw WRC-2 czy Junior WRC. To po prostu kolejne szczeble...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11357

Wydanie: 11357

Spis treści
Zamów abonament