Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hołd Polsce w sercu dawnej III Rzeszy

27 sierpnia 2019 | Świat | Jędrzej Bielecki
W listopadzie 1940 r. na dworcu kolejowym Anhalter Ribbentrop przyjął Mołotowa
autor zdjęcia: Waldemar Titzenthaler
źródło: Fotorzepa
W listopadzie 1940 r. na dworcu kolejowym Anhalter Ribbentrop przyjął Mołotowa
Przed ruinami dworca na placu Askańskim ma powstać pomnik
autor zdjęcia: karolina fuhrmann
źródło: Fotorzepa
Przed ruinami dworca na placu Askańskim ma powstać pomnik
źródło: Rzeczpospolita

W 80. rocznicę wybuchu wojny posłowie Bundestagu apelują o budowę pomnika polskich ofiar Niemiec. Ma powstać obok miejsca, gdzie Hitler popełnił samobójstwo.

Manuel Sarrazin (Zieloni), przewodniczący niemiecko-polskiej komisji parlamentu, uważa, że w Niemczech wciąż powszechna jest opinia, iż naziści zaczęli naprawdę brutalną politykę pacyfikacji podbitej ludności dopiero po rozpoczęciu operacji Barbarossa przeciw Związkowi Radzieckiemu w czerwcu 1941 r. Według tej narracji głównymi ofiarami zbrodniczego reżimu padli więc Rosjanie oraz – po konferencji w Wannsee w czerwcu 1942 r. – Żydzi. Właśnie dlatego od listopada 1945 r. w parku Tiergarten, tuż obok Bramy Brandenburskiej, stoi radziecki memoriał wojskowy, a nieopodal stąd w 2004 r. otwarto memoriał ku czci zamordowanych Żydów Europy.

– To jest absolutnie fałszywa wizja. Wehrmacht, SS, Gestapo i inne formacje hitlerowskie od 1 września 1939 r. rozpoczęły brutalną politykę zniewolenia, a następnie wymordowania polskiego narodu. Najwyższy czas, aby pomnik w centrum Berlina to upamiętnił – mówi „Rz" poseł Sarrazin, jeden z inicjatorów projektu.

Bez Alternatywy dla Niemiec

Pod apelem w tej sprawie podpisało się do tej pory 240 posłów ze wszystkich znaczących partii politycznych poza Alternatywą dla Niemiec (AfD). Wśród sygnatariuszy można znaleźć nazwiska przewodniczącego Bundestagu i wieloletniego ministra finansów Wolfganga Schäublego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11442

Wydanie: 11442

Spis treści
Zamów abonament