Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Logika rządzenia

05 stycznia 1994 | Kraj | KJ RR

Status wojewody między społeczną służbą a rolą marionetki

Logika rządzenia

Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego PSL w Krakowie Bogdan Pęk stawia sprawę otwarcie: "nie ulega najmniejszej wątpliwości, że stanowisko wojewody jest stanowiskiem politycznym". Jan Maria Rokita mówi o "jaczejkach partyjnych zwycięskiej koalicji" zamierzających zburzyć tworzony przez niego korpus wojewodów. Dla posła SLD Andrzeja Urbańczyka "lament nad wojewodami jest sztucznie wywołany i tylko naiwni uczestnicy życia politycznego nie dostrzegają w nim wyrachowania". Wojewoda krakowski Tadeusz Piekarz woli termin "służba" niż "władza" dla określenia swoich obowiązków i uważa, że apolityczność znakomicie ułatwia skoncentrowanie się na realizacji zadań społecznych, czego mieszkańcy regionu przede wszystkim od urzędników oczekują.

Helikopterem do Nowego Sącza

Były szef Urzędu Rady Ministrów i przewodniczący Zarządu Regionu Krakowsko-Sądeckiego Unii Demokratycznej Jan M. Rokita z niepokojem przygląda się poczynaniom rządzącej koalicji "w temacie wojewodów".

-- Język, którym przemawiałem do wojewodów przez ostatnie półtora roku, to był język poczucia państwowości, poczucia dobra wspólnego, obowiązku wobec państwa. I lojalności wobec rządu. Był to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 159

Spis treści
Zamów abonament