Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Garażowa krzywda

14 stycznia 1994 | Prawo | WE

Garażowa krzywda

Zawierając każdą umowę, bez względu na to, czy jest ona nazwana w kodeksie cywilnym czy nie, należy zwracać uwagę przede wszystkim na elementy przedmiotowo istotne. W każym bowiem sporze bada się uzgodnienia towarzyszące zawarciu umowy i jeśli istnieje taka potrzeba, również zasady współżycia społecznego i zwyczaje, zgodnie z art. 56 k. c. Należy o tym pamiętać także w stosunkach ze spółdzielnią. Tymczasem praktyka bywa różna.

Ustawa z 20 stycznia 1990 r. o zmianach w organizacji i działalności spółdzielni (Dz. U. nr 6, poz. 36 ze zm. ), tzw. specustawa, pozwoliła na dokonywanie podziału spółdzielni w trybie uproszczonym, przy zwolnieniu od podatków, opłat skarbowych, sądowych i notarialnych (pozostały tylko opłaty kancelaryjne, o symbolicznym znaczeniu) . Z mocy tego aktu wiele spółdzielni podzielono, w dość specyficznej atmosferze. Nie pozostało to bez wpływu na treść podejmowanych uchwał, również dotyczących podziału składników majątkowych. Pomijam przy tym trudności z interpretacją samej ustawy i reperkusje tego związane ze stosowaniem prawa spółdzielczego. Dla przypomnienia, bo sprawy te były w swoim czasie omawiane, wskazuję art. 111 prawa spółdzielczego i odpowiednio art. 100, 105 i 106 § 2 i § 3. Mimo że upłynęły prawie trzy lata, skutki niektórych podziałów trwają do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 168

Spis treści
Zamów abonament