Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spirala

27 kwietnia 1998 | Prawo | AS

ROZWAŻANIA

Adam Strzembosz, pierwszy prezes Sądu Najwyższego

Spirala

Stosunki panujące między sędziami, lub może raczej jakąś znaczącą ich częścią, a rządzącą koalicją nie są najlepsze. Ten typ relacji zaczął się -- jak pamiętamy -- od niemożności powołania sądu lustracyjnego. Nie warto wchodzić w szczegóły czy też do nich powracać. I ustawa była nie najlepsza, i mity krążące wokół niej -- nieprzypadkowe. Ale sędziowie (znowu -- jakaś ich część) nie byli bez winy. Demonstracyjna niechęć do przyjętego modelu lustracji rodziła podejrzenie, że jest to w rzeczywistości niechęć do "autolustracji" lub wręcz do jakiejkolwiek lustracji. Gromkie krytyczne wypowiedzi niektórych zagłuszały bowiem zapewnienia znacznie liczniejszych o zrozumieniu dla potrzeby lustracji.

Opinia społeczna (a także niektóre środowiska polityczne) była gotowa -- ze względu na pewne zachowania "liderów" czy trudne do zaakceptowania uchwały na temat charakteru terminów zawartych w ustawie lustracyjnej -- uważać, że sędziowie reprezentują postawy wspierające poglądy czy interesy obecnej opozycji. Nieszczęśliwe lub nieszczęśliwie zrelacjonowane wypowiedzi niektórych polityków wywołały uchwały protestacyjne zgromadzeń sędziowskich, a do nich zachęcał szef największej partii opozycyjnej Leszek Miller. Zbieżność pewnie całkowicie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1371

Spis treści
Zamów abonament