Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poznać prawdę

24 października 1998 | Plus Minus | AP

DEKOMUNIZACJA I LUSTRACJA

Działania były powolne, czy może raczej -- z premedytacją opieszałe

Poznać prawdę

A NDRZEJ PACZKOWSKI

Przyjęta kilka miesięcy temu przez Sejm uchwała potępiająca systemkomunistyczny oraz przygotowany niedawno projekt ustawy "o dekomunizacji życia publicznego w Polsce" są dobrą okazją, aby przypomnieć, jak w ciągu minionych 9 lat próbowano -- na forum politycznym i ustawodawczym -- uporać się z przeszłością.

"Wśród wielu innych decyzji nowe rządy demokratyczne musiały postanowić, co należy uczynić z symbolami, doktrynami, organizacjami, prawami, urzędnikami i przywódcami systemów autorytarnych" -- pisał Samuel Huntington w "Trzeciej fali demokratyzacji". Rozdział, który otwiera cytowane zdanie, jest zatytułowany jednoznacznie -- "Problem kata", gdyż amerykański politolog uważał, że jedną z najtrudniejszych do rozwiązania jest sprawa przestępstw, popełnionych przez funkcjonariuszy ancienne regime i odpowiedzialności za wprowadzenie lub utrzymywanie niedemokratycznego, często wręcz zbrodniczego, systemu. Aczkolwiek można mieć zastrzeżenia, co do porównań proponowanych przez autora "Zderzenia cywilizacji", który niedostatecznie brał pod uwagę różnice między reżimami odwołującymi się do marksizmu a innymi, nie ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1526

Spis treści
Zamów abonament