Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Medycyna wątpliwości i nieporozumień

25 listopada 1998 | Gazeta | ZW

ZDROWIE

Niekonwencjonalne metody leczenia są skuteczne, ale tylko u niektórych chorych i w określonych schorzeniach

Medycyna wątpliwości i nieporozumień

ZBIGNIEW WOJTASIńSKI

Najnowsze badania naukowe potwierdzają skuteczność niektórych zabiegów leczniczych, określanych mianem medycyny alternatywnej. Uczeni ostrzegają jednak przed nadmiernym przecenianiem możliwości tego rodzaju terapii. Przykładem jest kręgarstwo, które nie pomaga na bóle głowy oraz preparaty ziołowe na odchudzanie, zawierające wyciąg z rośliny Garcinia cambogia. Pisze o tym w specjalnym dodatku pismo Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego.

Pod presją pacjentów naukowcy zaczęli poważnie interesować się tzw. medycyną niekonwencjonalną, a wyniki ich prac coraz częściej publikowane są w najbardziej liczących się periodykach medycznych. W ostatnich latach doszło do tego, że zielarze, chiroterapeuci, homeopaci, akupunkturzyści, a także bioenergoterapeuci oraz masażyści w wielu krajach cieszą się większym zainteresowaniem niż lekarze rodzinni. W USA aż 83 mln osób, czyli ponad 40 proc. ludności dorosłej, zażywa zioła, połyka multiwitaminy, stosuje techniki relaksacyjne lub odwiedza uzdrowicieli. Od 1990 r. ich liczba zwiększyła się aż o 47 proc.

Hochsztaplerzy i nawiedzeni healerzy

Podobne jest w innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1553

Spis treści
Zamów abonament