Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudna droga do polityki

01 grudnia 1998 | Świat | PK

UKRAINA

Dlaczego we władzach nie ma przedstawicieli polskiej mniejszości

Trudna droga do polityki

Siła każdej społeczności zależy między innymi od tego, czy jest reprezentowana we władzach -- zarówno całego kraju, jak i na szczeblu lokalnym. Tak jest i z Polakami żyjącymi za wschodnią granicą. Na Ukrainie w radach różnych szczebli działa nieliczna grupa naszych rodaków. W większości przypadków objęli te stanowiska niezależnie od poparcia (lub jego braku) ze strony polskich organizacji. Ilu jest deputowanych Polaków w skali całego kraju -- nie wiadomo.

Polacy aktywniej włączali się w walkę wyborczą (ostatnie wybory odbyły się na wiosnę tego roku) w mniejszych miejscowościach niż w dużych miastach. Przykładem mogą być dwa, nieodległe od siebie miasta, będące zarazem dużymi skupiskami ludności polskiej: Żytomierz i Berdyczów. W trzystutysięcznym Żytomierzu, gdzie działa kilka polskich organizacji i gdzie nadawane są audycje telewizyjne i radiowe w języku polskim żyje -- zdaniem miejscowych polskich działaczy -- 40 -- 80 tys. Polaków. Jednak naszych rodaków praktycznie nie widać w miejscowej radzie. W stustysięcznym Berdyczowie, w którym mieszka 10 -- 20 tys. Polaków, ich przedstawiciele w radzie miejskiej stanowią oni 20 proc. deputowanych.

Jest jeszcze inna prawidłowość: na zachodzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1558

Spis treści
Zamów abonament