Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Premier na dywaniku

01 grudnia 1998 | Kraj | BW EO

POLITYKA

Związki zawodowe kształtują politykę dwóch największych formacji

Premier na dywaniku

BERNADETA WASZKIELEWICZ, ELIZA OLCZYK

Związkowcy są przydatni partiom politycznym, gdy działają one w opozycji. Poparcie słusznych pracowniczych żądań dobrze wpływa na popularność ugrupowania. Natomiast dla partii rządzącej postulaty związkowcówbywają kłopotliwe. Pozycja, z jakiej w imieniu pracowników przemawiają związki, nie jest łatwa do pogodzenia z podejmowaniem odpowiedzialnych decyzji za państwo.

Dwie największe na polskiej scenie politycznej formacje -- lewicowy SLD i prawicowa AWS -- są koalicjami wyborczymi, które dopiero zmierzają do przekształcenia się w partie. W skład obu wchodzą związki zawodowe: OPZZ współtworzy Sojusz, NSZZ "Solidarność" wykreowała Akcję. I choć pozycja związków w tych koalicjach jest bardzo różna, to w mniejszym lub większym stopniu kształtują one politykę swoich bloków, a nawet tworzonych przez nie rządów. Wielkim problemem pozostaje to, że dwa największe związki zawodowe konkurują ze sobą o wpływy wśród pracowników. Akcje i postulaty jednych nie mogą pozostać nie zauważone przez drugich, co rozkręca spiralę żądań, zwykle kosztownych dla budżetu i niezwykle niewygodnych dla rządu.

Lech Wałęsa, proponując "okrągły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1558

Spis treści
Zamów abonament