Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez polityki zagranicznej

11 grudnia 1998 | Świat | ID

Łatwiej osiągnąć sukcesy w kulturze czy handlu niż w działaniach wojskowych

Bez polityki zagranicznej

IAN D. DAVIDSON

Brytyjski rząd laburzystowski w odpowiedzi na kryzys w Kosowie opowiedział się za wzmocnieniem roli obronnej Unii Europejskiej. Z Kosowa, stwierdził premier Tony Blair, płynie taka nauka, że "w kwestiach polityki zagranicznej ipolityki bezpieczeństwa Europa musi wypowiadać się w sposób spójny".

Potrzeba taka istnieje już od dawna. Fakt, że w polityce zagranicznej Europa nie potrafi działać spójnie i jednomyślnie, stanowi rażące niedociągnięcie Unii. Stało się to źródłem skandalu i wstydu, gdy nie potrafiła ona skutecznie interweniować w czasie wojny w Jugosławii. Tragedia Kosowa to jeszcze jedno przypomnienie, że Europejczycy, jak się zdaje, nigdy nie umieją uzgodnić wspólnych działań.

Ważniejsze euro

Dlaczego tak jest? Niektórzy twierdzą, że to kwestia nacjonalizmu: Francuzi czy Brytyjczycy niechętnie podporządkowują interesy narodowe interesom europejskim. Inni uważają, że Europa nie jest w stanie wypracować jednej polityki zagranicznej i obronnej, ponieważ w gronie jej członków znajdują się cztery kraje neutralne. Trzecie wyjaśnienie, często udzielane przez Amerykanów, mówi, że jest to wina tchórzostwa moralnego i politycznego:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1567

Spis treści
Zamów abonament