Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co dalej z czynszami

21 stycznia 2000 | Prawo | WE

ANALIZA

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Co dalej z czynszami

WIKTOR E. ŁYSZCZAK

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 12 stycznia 2000 r., dający wyraz przekonaniu, że niektóre przepisy ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych ograniczają prawo własności, skłania do poważnych refleksji.

TK uznał (patrz: "Rz" z 13 stycznia), że przepisy ustawy z 2 lipca 1994 r. (dalej: ustawa) określające wysokość czynszów regulowanych nie mogą mieć zastosowania w domach stanowiących własność osób fizycznych (art. 56 ust. 2).

Trzeba przypomnieć, że przepisy szczególne, przejściowe i końcowe ustawy gwarantują, że wcześniejsze umowy najmu (zawarte pod rządami prawa lokalowego z 10 kwietnia 1974 r.) uznaje się za umowy na czas nie oznaczony. Ten przepis (art. 56 ust. 2) jest głównym sprawcą kontrowersji, bo to on właśnie mówi, że najemcy będą płacić czynsz regulowany do 31 grudnia 2004 r.

Wysokość czynszu regulowanego uchwala rada gminy, biorąc przy tym pod uwagę wskaźniki przeliczeniowe, ustalone przez wojewodę. Rada gminy może różnicować stawki czynszu, byleby nie przekroczyły one 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu (art. 25 ust. 2 ustawy). Rady gminy - jak twierdzi TK - raczej nie sięgają do górnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1912

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament