Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Troska o dobro wspólne

06 listopada 2000 | Publicystyka, Opinie | AS

POLEMIKA

Kościół nie może ignorować sfery polityki

Troska o dobro wspólne

ARTUR STOPKA

Według społecznego nauczania Kościoła polityka to nie tylko walka o zdobycie i utrzymanie władzy, lecz także, a raczej przede wszystkim roztropna troska o dobro wspólne.

Właśnie ta druga definicja sprawia, że relacje między politykami i duchownymi nie układają się tak prosto, jakby tego chciał ksiądz Tomasz Słomiński w artykule "Mediacja z innej przypowieści" , opublikowanym w "Rzeczpospolitej" z 30 października 2000 r.

Bez szoku

Wiadomość o tym, że arcybiskup Tadeusz Gocłowski uczestniczył w jednym ze spotkań liderów polskiej prawicy, mnie nie zaszokowała. Spotkania hierarchów Kościoła katolickiego z politykami z pierwszych stron gazet nie należą w Polsce do rzadkości. Byłoby źle, gdyby do takich spotkań i odbywających się podczas nich rozmów nie dochodziło.

Zastanowiło mnie jedynie, po co tym razem obecność arcybiskupa została nagłośniona przez media. Chętnie poznałbym odpowiedź na pytania: Komu na tym zależało? Prawicowym politykom? Reprezentantom Kościoła? Komuś zupełnie innemu? Czy politycy przyjechali specjalnie do arcybiskupa gdańskiego, gdyż uznał on, że może spełnić rolę męża opatrznościowego w życiu polskiej prawicy? O ile...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2157

Spis treści
Zamów abonament