Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Encyklopedia

21 listopada 2000 | Moje Prawo | AR

  • Encyklopedia
  • Pamiętaj, że
  • §§§ ENCYKLOPEDIA

    Przepisy końcowe

    To część ustawy albo innego aktu normatywnego (rozporządzenia, uchwały rady gminy, zarządzenia ministrów), w której zawarte są przepisy: uchylające poprzednio obowiązujące, o wejściu w życie tegoż aktu i przejściowe. Postanowienia przejściowe i końcowe w dużych ustawach dla przejrzystości wydziela się.

    Przepisy uchylające

    Nazywa się je też klauzulami derogacyjnymi. Są konieczne, jeśli akt reguluje na nowo dziedzinę już wcześniej unormowaną. Powinny wyczerpująco wymieniać przepisy, które zostają uchylone [np.: art. 152. § 1. Tracą moc: 1) prawo o... (Dz. U. z 1964 r. nr 6, poz. 40 i wymienia się wszystkie nowelizacje), 2) ustawa z... o... (Dz. U. nr..., poz... itd.)]. Tylko wyjątkowo, gdy ustawa całościowo reguluje jakąś dziedzinę, można napisać: "Tracą moc wszystkie dotychczasowe przepisy dotyczące spraw unormowanych w ustawie." Niedopuszczalne jest domyślne uchylanie przepisów jedynie przez nowe uregulowanie określonej kwestii.

    Przepisy przejściowe

    Inaczej nazywane są prawem intertemporalnym albo międzyczasowym, kiedyś - przechodnim. Obok vacatio legis (okresu, przez

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2169

Spis treści
Zamów abonament