Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wstyd domowy

09 grudnia 2000 | Plus Minus | KM
źródło: Nieznane

ROZMOWA

Wstyd domowy

PROF. TOMASZ SZAROTA historyk, badacz dziejów II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej

FOT. PIOTR KOWALCZYK

Krzysztof Masłoń: Po lekturze najnowszej pana książki - "U progu Zagłady. Zajścia antyżydowskie i pogromy w okupowanej Europie", nasuwa mi się jedno, podstawowe pytanie: czy powinniśmy czuć się współodpowiedzialni, czy nawet współwinni, za holokaust?

TOMASZ SZAROTA: W moim głębokim przeświadczeniu, istnieje duża różnica między współodpowiedzialnością a poczuciem winy. Po ustaleniach badaczy, po takich książkach, jak Jana Tomasza Grossa "Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka", także pewnie po mojej książce, znów zastanawiamy się, czy niektórzy z naszych rodaków byli nie tylko biernymi świadkami holokaustu, lecz przyłożyli rękę do zbrodni. Fakty są nie do podważenia; nie możemy twierdzić, że takich wypadków jak w Jedwabnem nie było. Jeśli ktoś tak utrzymuje, to po prostu bierze udział w fałszerstwie. Należy jednak zachowywać proporcje w ocenie całego holokaustu, gdyż istnieje niebezpieczeństwo, że zostaniemy uznani za równorzędnych partnerów Niemców - głównych winowajców zagłady. Powiedziałbym tak: pewna, niewielka część polskiego społeczeństwa, w konkretnym momencie dała się wykorzystać do tego, żeby ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2185

Spis treści

Wyprawa na Makalu

Zamów abonament