Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reżyser życia

09 grudnia 2000 | Plus Minus | BM
źródło: Nieznane

PORTRET

Piętnaście lat temu umarł Ireneusz Iredyński

Reżyser życia

ADDM/CAAF - ANDRZEZJ RYBCZYŃSKI

Był obyczajowym prowokatorem i obnażającym ludzką ohydę moralistą. Lirykiem i wiecznym buntownikiem. Poszukiwaczem prawdy.

BARTOSZ MARZEC

Wieczorem przychodzi zakrwawiony. Mógł dostać butelką w głowę, bo włosy ma pozlepiane, podbite oko. Chcemy wezwać pogotowie. "Admirale, żadnych łapiduchów" - stanowczo prosi. Nazywa tak mojego męża, odkąd zobaczył u nas w szafie jego galowy górniczy mundur. Zdejmuję z Irka podartą marynarkę, w łazience nad wanną zmywam mu z twarzy krew. Nagle odwraca się, obejmuje mnie wpół i mówi: "Powiedz, to ja jestem najsilniejszy!" - opowiada przyjaciółka pisarza, redaktorka "Czytelnika".

Stefan Kisielewski w swoim "Abecadle" zanotował: "Przedziwny. Zabawny. Trochę bandyta, trochę wariat, duży alkoholik. Ale niesłychanie zdolny chłopak."

- Irka łączyła z Kisielem długoletnia i sprawdzona przyjaźń. Poznali się jeszcze w Krakowie. Mieszkali w jednym domu przy Krupniczej - mówi Marek Nowakowski. - Irek niewielu darzył autentycznym szacunkiem, ale Kisiela na pewno. Pozwalał mu na wycieczki pod swoim adresem i sam trochę się go bał.

Z ufarbowaną na rudo czupryną wpada do kawiarni wydawnictwa na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2185

Spis treści

Wyprawa na Makalu

Zamów abonament