Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudne wybory

23 kwietnia 2001 | Nieruchomości, budownictwo | KM

Kredyty mieszkaniowe Banki stosują wysokie marże

Trudne wybory

  • Kredyty budowlane dla osób prywatnych - tabela
  • Kredyty budowlane dla osób prawnych - tabela

    Złotowe kredyty mieszkaniowe tanieją, ale bardzo ostrożnie. Dlatego chętnych na nie jest niewielu. Zainteresowaniem cieszą się jedynie kredyty denominowane w walutach obcych. A te również nie są tanie. 9-10 proc. w skali roku za kredyt w euro czy USD to dużo, zwłaszcza że stawki EURIBOR i LIBOR nie przekraczają 5 proc.

    Banki, udzielając kredytów walutowych, zapewniają sobie przy okazji wysokie marże. Mogą to robić, bo i tak cena kredytu walutowego jest konkurencyjna w stosunku do ceny kredytu złotowego. Niższe marże i tańsze kredyty walutowe proponują na przykład LG Petro lub HypoVereinsbank, w którym marża wynosi 2,5 proc.

    Gorsze strony mocnego złotego

    Ci, którzy zaciągają obecnie kredyty denominowane w walutach obcych, powinni wiedzieć, że mocny złoty nie zawsze jest ich sprzymierzeńcem. Rok temu na 100 tys. zł kredytu wystarczyło około 23 tysięcy dolarów, teraz trzeba prawie 25 tys., bo dolar staniał. Euro jest również tańsze i na 100 tys. zł potrzeba ponad 28 tys. euro. Najwygodniej zaciągać kredyt denominowany w momencie, gdy kurs złotego jest wysoki, a spłacać, gdy spada lub jest stabilny. Obecnie kursy złotego osiągnęły

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2297

Spis treści
Zamów abonament