Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

MATURA Z JĘZYKA POLSKIEGO. Poziom postawowy - arkusz II

10 września 2001 | Raporty | AR
źródło: Nieznane

Poziom postawowy - arkusz II

Tekst Bronisława Wildsteina "Kino Apokalipsy", który masz przed sobą, został opublikowany w czasopiśmie "Wprost" 16 listopada 1997 roku.

Przeczytaj go uważnie, a następnie odpowiedz na zamieszczone pod nim pytania.

1. "Wulkan" - kolejna wielka hollywoodzka produkcja poświęcona katastrofie - zaczyna się tak, jak przystało na obraz tego gatunku. Jest tylko jedna różnica. W klasycznym "Trzęsieniu ziemi" czy "Płonącym wieżowcu" od razu pojawia się liczna grupa bohaterów wywodzących się z najrozmaitszych sfer społecznych. Równoległe pokazywanie ich losów wypełniało dość długie filmowe ich wprowadzenie. Już wtedy narastało napięcie, gdyż widz - w przeciwieństwie do bohaterów obrazu - wiedział o zbliżającej się katastrofie. Jednocześnie historie te tworzyły schematyczny obraz ludzkiego kosmosu. Jego naruszenie powodowało, że drogi życiowe postaci, w normalnych warunkach niezależne od siebie, ulegały dramatycznemu splątaniu.

2. Za pierwszy film tego gatunku uznaje się "Lotnisko" George'a Seatona z 1970 r. Kolejne głośne produkcje to "Tragedia Posejdona" Ronalda Neame'a z 1972 roku, "Trzęsienie ziemi" Marka Robsona z 1974 r. czy "Płonący wieżowiec". Kino katastroficzne jest jednym z ostatnich wynalazków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2414

Spis treści
Zamów abonament