Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadinterpretacja nieżyczliwa dla podatnika nie jest obowiązkowa

16 stycznia 2002 | Prawo | IL

W indywidualnej firmie - księga, w spółce - ryczałt

Nadinterpretacja nieżyczliwa dla podatnika nie jest obowiązkowa

IZABELA LEWANDOWSKA

Jeśli jedna osoba prowadzi działalność gospodarczą w dwu lub więcej firmach: w jednej tylko na swoje imię, w drugiej czy pozostałych w spółce cywilnej, może zrzec się ryczałtu od jednej działalności, np. prowadzonej na własne nazwisko, a od drugiej czy pozostałych nadal opłacać ryczałt od przychodów.

Dotyczy to sytuacji, w której ze względu na na wysokość przychodów z 2001 r. (499.460 zł w firmie prowadzonej samodzielnie i takaż suma przychodów wspólników spółki) oraz inne warunki wskazane w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm; dalej: ustawa), każda z firm objęta jest automatycznie ryczałtem od przychodów.

Poniedziałek 21 stycznia jest ostatnim dniem, w którym przedsiębiorca może zrzec się ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i wybrać księgę albo - jeśli spełnia ku temu warunki - kartę podatkową.

Urzędnicy się trzymają

Mimo że ustawa, gdy chodzi o zrzeczenie się opodatkowania w tej formie, obowiązuje w nie zmienionym kształcie od 1999 r., dopiero w tym roku pojawiły się sygnały, iż wedle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2520

Spis treści
Zamów abonament