Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo do ulgi wstecz

19 października 2002 | Prawo | IL
źródło: Nieznane

Jeśli urzędowi wolno kontrolować, to podatnik może korygować

Prawo do ulgi wstecz

RYS. JACEK FRANKOWSKI

IZABELA LEWANDOWSKA

Dopóki nie upłynie termin przedawnienia podatku od dochodów osobistych za dany rok, osoba, która np. z powodu nieświadomości nie odliczyła ulgi i poprzestała na rocznym obliczeniu dokonanym przez zakład pracy albo ZUS, może - moim zdaniem - domagać się odzyskania tej korzyści podatkowej.

Tak zresztą przez lata uważały urzędy skarbowe. Teraz pojawiają się interpretacje odmienne.

Przeciwko takiej zmianie przemawia już choćby elementarne poczucie sprawiedliwości, symetrii w uprawnieniach i obowiązkach podatnika i fiskusa, przede wszystkim jednak - moim zdaniem - reguły wykładni językowej, która przy interpretacji przepisów podatkowych ma podstawowe znacznie, a także leżąca u podstaw wykładni prawa podatkowego zasada pewności prawa.

Preferencje nie do przywrócenia

Nie po raz pierwszy przy niejednoznaczności przepisów fiskus zmienia poglądy, najczęściej na niekorzyść drobnych podatników. W tym wypadku jest to tym łatwiejsze, że nie było, a w każdym razie nie opublikowano oficjalnej interpretacji, w której minister lub Ministerstwo Finansów jednoznacznie odnieśliby się do kwestii złożenia przez podatnika korzystnego dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2753

Spis treści
Zamów abonament