Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Druga Japonia

19 października 2002 | Ekonomia | JK

MOIM ZDANIEM

Druga Japonia

JAN KRZYSZTOF BIELECKI

Marzenie o zbudowanie drugiej Japonii było w Polsce symbolem sierpnia '80. Wyrażało nędzę kraju pustych półek i nabożny wręcz podziw dla sukcesu gospodarczego w Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzisiaj już w Polsce nikt nie używa tego porównania, a dla ludzi z zachodu nagle stało to się określeniem przydatnym, ale w negatywnym sensie. Być drugą Japonią oznacza dzisiaj być krajem straconej dekady, stagnacji gospodarczej, krajem, w którym nie może dojść do głosu racjonalna polityka gospodarcza. W Japonii trwa nieustanna walka między ministerstwem finansów a bankiem centralnym, a reformy blokuje konserwatywny establishment. W efekcie złe długi w sektorze bankowym sięgają już niewyobrażalnej wielkości biliona dolarów, rynek giełdowy stracił 75 procent wartości, a banki nadal mają około 25 procent akcji przedsiębiorstw.

Przez moment wydawało się, że do władzy doszedł premier skłonny do przeprowadzenia niezbędnych reform gospodarczych i politycznych. Niestety, bank centralny zdecydował się na najgorszą metodę interwencjonizmu - kupno od banków komercyjnych akcji przedsiębiorstw. Banki znowu uciekły przed konsolidacją i restrukturyzacją złych długów, a premier, zamiast zaryzykować ostrą reformę, zaczął nawiązywać stosunki z reżimem z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2753

Spis treści
Zamów abonament