Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stal i węgiel we wspólnej Europie

09 czerwca 2003 | Nasza Europa | BC
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Przyszłość tradycyjnych branż

Stal i węgiel we wspólnej Europie

Polska, a więc i Śląsk, musi wybrać najlepszą drogę w przyszłość

FOT. RAFAŁ KLIMKIEWICZ

Około roku były prowadzone negocjacje z Komisją Europejską na temat programu reform w polskim hutnictwie. Huty przedstawiały kolejne programy, kilka razy przez Komisję korygowane. Ostatecznie na początku tego roku program został przyjęty, a Komisja zgodziła się, by polski rząd udzielił hutom pomocy publicznej rzędu 3,4 mld zł.

Pomoc taka zakłóca wprawdzie zasady konkurencji, ale wiadomo, że inne państwa europejskie również udzielały jej restrukturyzującym się koncernom hutniczym. Bez niej groziło im bankructwo. Taki sam los czekałby nasze hutnictwo.

Problem jednak w tym, że ogromna część pomocy publicznej (ok. 3,2 mld zł) trafi do Polskich Hut Stali (huty Sendzimira, Katowice, Florian i Cedler), które skupiają około 70 proc. zdolności produkcyjnych tej branży w naszym kraju. Niespełna 200 mln zł jest przeznaczonych dla kolejnych sześciu hut (Andrzej, Bankowa, Buczek, Lucchini, Łabędy i Pokój), co ma im zapewnić przetrwanie. Ogromna większość funduszy z pomocy publicznej posłuży tzw. restrukturyzacji finansowej, co oznacza pokrycie, a w praktyce umorzenie zaciągniętych w przeszłości długów.

Na spłatę długów, nie na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2944

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament