Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydatki proporcjonalne do zatrudnienia

17 marca 2004 | Prawo | SM

Prawo pracy Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Wydatki proporcjonalne do zatrudnienia

STANISŁAW MAJKOWSKI

Do końca maja pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych muszą na jego konto odprowadzić 75 proc. odpisów podstawowych na ten rok. Wysokość tej wpłaty zależy bezpośrednio od stanu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.) w art. 5 stanowi, że fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Zasada ta nie ma zastosowania podczas obliczania odpisów dodatkowych i zwiększeń funduszu, tworzonych stosownie do faktycznej liczby uprawnionych. Do określenia sposobu ustalania przeciętnej liczby pracowników został zobowiązany ówczesny minister pracy i polityki socjalnej, który uczynił to w rozporządzeniu z 14 marca 1994 r. (Dz. U. nr 43, poz. 168 z późn. zm.) .

Zatrudnienie planowane i korygowane

Podczas obliczania odpisu podstawowego bierze się pod uwagę przeciętną planowaną liczbę zatrudnionych w danym roku, skorygowaną w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych u danego pracodawcy (§ 1 - 4 rozporządzenia). Faktyczną przeciętną liczbę zatrudnionych w roku oblicza się przez zsumowanie przeciętnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3179

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament