Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiele kręgów Europy

22 marca 2004 | Publicystyka, Opinie | MH

Brytyjscy konserwatyści sprzeciwiają się proponowanej konstytucji europejskiej

Wiele kręgów Europy

MICHAEL HOWARD

Tony Blair, Jacques Chirac i Gerhard Schröder spotkali się niedawno w Berlinie. Rozjechali się, obiecując, że nastąpi ożywienie gospodarcze Europy. Ale Europa nie potrzebuje tej pustej obietnicy, którą zresztą słyszeliśmy już wcześniej, lecz nowego kierunku. Mówię to jako przywódca partii, która zawsze patronowała zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w Europie.

To rząd konserwatywny pierwszy, na początku lat sześćdziesiątych, zaczął zabiegać o przyjęcie Wielkiej Brytanii do Europy. To rząd konserwatywny w 1973 roku wprowadził Zjednoczone Królestwo do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. To Margaret Thatcher wraz z Jacques'em Delorsem w 1986 roku tworzyła Jednolity Rynek.

Nie mam więc żadnych wątpliwości co do tego, że Wielka Brytania nadal musi być liczącym się i wpływowym państwem Unii Europejskiej. Ale polityka brytyjska wobec Unii powodowała, że stosunki między jej państwami członkowskimi często pogarszały się raczej, niż poprawiały. Gdy stawaliśmy w obliczu jakiejś nowej inicjatywy czy pomysłu Unii, reagowaliśmy jak każe tradycja: sprzeciwialiśmy się jej, głosowaliśmy przeciwko, przegrywaliśmy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3183

Spis treści
Zamów abonament