Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strategia lizbońska - lepsze założenie niż wykonanie

27 marca 2004 | Publicystyka, Opinie | JS

Strategia lizbońska - lepsze założenie niż wykonanie

Dziś już wiadomo, że główny cel przyjętej w 2000 r. strategii lizbońskiej: uczynienie z Unii Europejskiej do 2010 r. najbardziej konkurencyjnej, dynamicznej i opartej na wiedzy gospodarki świata, nie zostanie osiągnięty. Unia nie tylko nie dogania Stanów Zjednoczonych, ale coraz bardziej od nich odstaje. Kluczowy wskaźnik: tempo wzrostu wydajności pracy rósł w Unii w latach 1999 - 2003 zaledwie o 0,7 proc. rocznie, podczas gdy w USA o 1,8 proc. Stopa zatrudnienia od 2000 r. minimalnie wzrosła (z 62 proc. do 64 proc.), ale jest nadal daleko za celem strategii lizbońskiej (70 proc.) i poziomem USA - 72 proc. Gospodarka Unii gorzej zniosła pęknięcie balonu "nowej ekonomii" i zaburzenia z początku dekady. Od szczytu w Lizbonie wyrósł jej ponadto nowy, bardzo dynamiczny konkurent - Azja Wschodnia z Chinami i Indiami na czele.

Zaskakujące jest także to, że o ile globalizacja w tym czasie przyspieszyła, to integracja gospodarcza w Europie zwolniła. Handel wewnętrzny Unii zamiast rosnąć spada, zróżnicowania cenowe między krajami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3188

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament