Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Myślenie pragmatyczne

01 kwietnia 1995 | Gazeta | JN

Lekarze coraz częściej podejmują decyzję o życiu lub śmierci osób nieuleczalnie chorych bądź w podeszłym wieku

Myślenie pragmatyczne

Wojciech Klewiec

-- Czasem życie jest okrutniejsze niż śmierć -- oświadczył przed sądem doktor Henk Prins, oskarżony o zamordowanie upośledzonego dziecka. Dr Prins jest pierwszym holenderskim lekarzem, któremu wytoczono proces za spowodowanie zgonu pacjenta niezdolnego do wyrażenia własnej woli.

Zdaniem agencji AP 48-letni ginekolog stał się w Holandii kimś w rodzaju bohatera, nawet przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości odnosili się do niego z sympatią -- za uczciwość i otwartość działania chwalił go i sędzia, i prokurator. Ten ostatni wystąpił wprawdzie o uznanie lekarza za winnego dokonania zbrodni, lecz jednocześnie wniósł, aby sprawca nie został ukarany. Sąd przychylił się do tego wniosku i wydał wyrok uniewinniający. Zrozumienia dla Prinsa można się było doszukać także w doniesieniach relacjonujących przebieg procesu mediów, którym dziś niekiedy zarzuca się upowszechnianie "kultury śmierci" i udział w "spisku na życie".

Nigdy przedtem

W pierwszym dniu procesu doktora Prinsa prokurator Gerard Botman stwierdził, iż nikt nie ma prawa orzekać, czy nowo narodzone dziecko, które nie jest w stanie wypowiedzieć swych pragnień, powinno żyć czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 444

Spis treści
Zamów abonament