Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

05 kwietnia 1995 | Kultura | TS KM

Informacje

Pro: Szczupak

Czego dowiemy się z "Kalendarza historycznego" Jerzego Łojka o powstaniu warszawskim, którego 50-lecie uroczyście obchodziliśmy? Zamiar udowodnienia aliantom i Stalinowi woli walki był dziecinadą. Powstanie -- politycznym bezsensem, bo Polska została już sprzedana Sowietom. Akcja "Burza" (czyli także powstanie warszawskie) , która spowodowała wyniszczenie kraju -- zbrodnią. Jednych takie słowa wręcz szokują i oburzają, drugich jednak zastanawiają. A może rację ma Łojek pisząc, że gdyby zamiast powstania nastąpiły inne, najbardziej nawet tragiczne wydarzenia, to straty Warszawy, Armii Krajowej i Polski byłyby nieporównanie mniejsze.

"Kalendarz historyczny" Jerzego Łojka, zmarłego przed kilku laty znakomitego historyka, który świetnie władał piórem, nie może nie oburzać, drażnić, zadziwiać, zastanawiać. Jest bowiem, jak deklarował autor, "Polemiczną historią Polski". To największa zaleta "Kalendarza historycznego", zbioru 366 szkiców o naszej przeszłości. Powoduje ona bowiem, że wobec poglądów autora wyrażonych zdecydowanie i z pasją, nie jesteśmy obojętni.

Łojek polemizuje nie tylko z historykami, lecz także z naszym stereotypowym, opornie się zmieniającym spojrzeniem na wydarzenia przeszłości i jej bohaterów. Otwiera nam oczy na to,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 447

Spis treści
Zamów abonament