Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe pole do dyskusji

05 kwietnia 1995 | Gazeta | GS

Partie polityczne a wizje państwa

Nowe pole do dyskusji

Grzegorz Sieczkowski

Patrząc na polskie życie polityczne można niekiedy odnieść wrażenie, że dla młodej demokracji najważniejsze są spory personalne, które już wielokrotnie przyćmiły poważne dyskusje o przyszłym kształcie państwa. Tak na przykład dzieje się w przypadku konstytucji, choć wcześniej wydawało się, że stanie się ona początkiem wielkiej ogólnonarodowej debaty. Niestety, nawet ustawa zasadnicza musiała ustąpić pola doraźnym rozgrywkom politycznym.

A co powien czas, czasami również przy okazji konfliktów, powraca stare pytanie -- jaka Polska? Czy najprzeróżniejsze ugrupowania mówią o tym samym państwie. Czy jest jakaś spójna i wspólna wizja państwa polskiego. Dlatego też "Rzeczpospolita" zwróciła się do kilku obserwatorów polskiego życia politycznego, by podzielili się z czytelnikami swoimi refleksjami na ten temat.

Polska racja stanu

Profesor Edmund Wnuk-Lipiński zauważa, że podstawowa część partii politycznych posługuje się pojęciem polskiej racji stanu. Istotne różnice obejmują jednak zagadnienia dotyczące rozwoju społeczno- gospodarczego państwa, a w szczególności sposobu przeprowadzenia takich zmian.

W najważniejszej sprawie, czyli -- jak to określił profesor...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 447

Spis treści
Zamów abonament