Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inteligentna dieta

16 lipca 2004 | Mozaika | HO
źródło: Nieznane

INTELIGENTNA DIETA

Otyłość uznawana jest za jedną z najgroźniejszych chorób epidemicznych XXI wieku. Otyli żyją krócej, odczuwają brak społecznej akceptacji, mniej zarabiają i wolniej awansują. Stąd rozliczne badania, nowe, rewolucyjne diety, potężny przemysł związany z odchudzaniem i miliardy dolarów wydane na leczenie skutków otyłości.

Dlaczego tyjemy, jak zdrowo i skutecznie schudnąć - te pytania Hanna Osiecka-Samsonowicz kieruje do prof. dr. nauk med. Marcina Krotkiewskiego, lekarza i pracownika naukowego Uniwersytetu w Göteborgu, wybitnego specjalisty z dziedziny leczenia otyłości.

Hanna Osiecka-Samsonowicz - Panie Profesorze, uważamy zwykle, że grubi są Niemcy czy Amerykanie, a jak wypadają Polacy w światowym rankingu grubasów?

Marcin Krotkiewski - Niestety, plasujemy się w czołówce. Ok. 60 proc. Polaków to ludzie otyli lub przynajmniej z nadwagą. Otyłość i związane z nią zaburzenia tzw. zespołu metabolicznego (cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca) w wielu krajach urosły do rangi jednego z najważniejszych problemów społecznych. Przyczyniła się do tego m.in. zmiana tradycyjnego, regionalnego menu na sposób żywienia, którego symbolem stał się McDonald's, coca-cola, chipsy i czekoladowe batony. Polacy także odeszli od diety przodków, w której dominował żytni chleb,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3279

Spis treści
Zamów abonament