Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wakacyjna choroba

16 lipca 2004 | Nauka i Technika | PK
źródło: Nieznane

Zagrożenie zakażeniem bakteriami wywołującymi boreliozę występuje wszędzie tam, gdzie są kleszcze

Wakacyjna choroba

Ukryte w liściach i na krzewach niewielkie kleszcze mogą być groźne dla naszego zdrowia. Przenoszą bowiem niebezpieczne choroby, w tym boreliozę.

Notowany w ostatnich latach wzrost zachorowań na boreliozę z Lyme (nazwa choroby pochodzi od miasteczka Old Lyme w USA, gdzie opisano jej objawy) to efekt wyższej wykrywalności zakażeń. Przyczynia się do tego m.in. kleszczowa psychoza, powodująca, że bardziej uważamy podczas spacerów, a potencjalni pacjenci sami zgłaszają się do lekarzy.

Zdaniem ekspertów z Państwowego Zakładu Higieny dane epidemiologiczne dotyczące naszego kraju są jednak zaniżone. W Polsce na przenoszoną przez kleszcze boreliozę z Lyme zapada rocznie ok. 9 - 10 osób na 100 tys. mieszkańców. W krajach sąsiednich liczba ta jest nawet dziesięć razy większa. Prawdopodobnie w Polsce występuje podobna liczba zakażeń, jednak nie wszystkie są rejestrowane.

Poznaj wroga

Roznosicielami boreliozy z Lyme i sprawcami całego kłopotu są niewielkie pajęczaki - kleszcze, mające od ok. 2,5 mm do 4 mm długości. Ich aparat gębowy przypomina ryjek zaopatrzony w szereg haczyków, którymi wczepia się w skórę ofiary. Kleszcze wydzielają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3279

Spis treści
Zamów abonament