Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pod znakiem polaryzacji

06 kwietnia 1995 | Ekonomia | ES

Zmiany w strukturze agrarnej

Pod znakiem polaryzacji

W latach 1988-1994 liczba gospodarstw rolnych w Polsce zmniejszyła się z 2 128 tys. do 2 026, 5 tys. W okresie 6 lat ubyło zatem około 100 tys. gospodarstw, co daje przeciętną roczną około 17 tys. Jest to tempo zmian zdecydowanie za wolne, pamiętajmy jednak, że osiągnięto je w wyjątkowo niekorzystnej sytuacji powrotów ludzi na wieś po utracie przez nich pracy w zakładach przemysłowych i innych.

Charakterystyczną cechą zmian struktury agrarnej we wspomnianych latach był ubytek gospodarstw rolnych o powierzchni od 2 do 5 ha, od 5 do 7 ha, od 7 do 10 ha, a także od 10 do 15 ha. Zwiększyła się natomiast liczba gospodarstw o powierzchni od 1 do 2 ha oraz o powierzchni powyżej 15 ha.

W polskim rolnictwie nadal postępuje zatem obserwowany już od wielu lat proces polaryzacji struktury, tzn. kosztem liczby gospodarstw średnich rośnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 448

Spis treści
Zamów abonament