Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miłosz i polski światopogląd

23 października 2004 | Plus Minus | IK

ESEJ

Miłosz i polski światopogląd

IRENEUSZ KRZEMIŃSKI

Wśród tekstów okolicznościowych, jakie ukazały się po śmierci Czesława Miłosza, zwrócił moją uwagę artykuł Stefana Chwina, opublikowany (pośród innych) w "Plusie Minusie" ("Rzeczpospolita" z 21 - 22 sierpnia br.) . Zwrócił uwagę przede wszystkim swą wyjściową tezą o tym, że odchodzi od nas poeta i myśliciel właściwie nikomu, poza oświeconą elitą, nieznany. Za trudny, by go mógł zwykły człowiek zrozumieć, co więcej - nielubiany i w dodatku całkowicie przez pomyłkę uznawany za reprezentanta Polski walczącej o wolność, Polski solidarnościowej. Podkreśla to autor, mówiąc o całkowitym zaskoczeniu Miłosza i niechęci nawet do tego, by odpowiedzieć na wezwanie robotników z Gdańska, proszących go o wiersz, który mógłby być umieszczony na pomniku stoczniowców zabitych przez gomułkowski rząd w grudniu 1970 roku. Ba, Chwin mówi zgoła o niechęci Miłosza, by odpowiedzieć na ten apel. Ma się wrażenie, że niejako "na odczepnego" noblista wysłał robotnikom dwuwiersz, kończący psalm 121 w jego przekładzie.

Nie wiem, co i jak myślał Czesław Miłosz na ten temat, ale wydaje mi się, że wiem zupełnie co innego o znaczeniu jego twórczości, jego myśli i jej społecznej percepcji, niż to sugeruje tekst Chwina....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3364

Spis treści
Zamów abonament