Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rycerz Zakonu Łyżeczki

21 maja 2005 | Plus Minus | KM
źródło: Nieznane

ROZMOWA Amos Oz Rycerz Zakonu Łyżeczki (c) KUBA KAMIŃSKI Rz: Pańscy rodzice do końca swych dni żyli wspomnieniami z miejsc, gdzie spędzili dzieciństwo i młodość: na ojca padał cień Wilna, na matkę - Równego. Ale, generalnie, tęsknili za Europą. Coś z tych uczuć w panu zostało?

AMOS OZ: Trochę tęsknię za ich tęsknotą.

Ale pan, urodzony już w Palestynie, nie musiał niczego porzucać, niczego panu nie odebrano.

Kiedy mówię, że tęsknię za ich tęsknotą, mam na myśli to, iż rana spowodowana wygnaniem z Europy jest również we mnie. Nawet moje wnuki, które są już czwartym pokoleniem Izraelczyków, jeśli poprosi się ich, żeby narysowali dom, rysują domek kryty czerwoną dachówką z kominem, z którego wydobywa się dym. W Izraelu nie mamy kominów ani dymu z nich wylatującego. Te dziecięce rysunki biorą się więc z tęsknoty ich rodziców.

W autobiograficznej "Opowieści o miłości i mroku" powiada pan, że choć często myślał o tym, by pojechać np. do Równego, nigdy się na taki wyjazd nie zdecydował. Czy coś się pod tym względem zmieniło?

Dwa lata temu moja żona była w Wilnie i wtedy wybrała się i do Równego - w moim imieniu, bo sama nie ma z nim żadnych związków. Powiedziała mi, że nie znalazła niczego, co przypomniałoby jej opowieści cioci Soni, z których czerpałem wiedzę o tamtym czasie. Znalazła dom przy ulicy Koszarowej, gdzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3539

Spis treści
Zamów abonament