Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie przystawać w połowie drogi

21 maja 2005 | Plus Minus | JB
źródło: Nieznane

ROZMOWA Elisabeth Guigou Nie przystawać w połowie drogi (c) JAKUB OSTAŁOWSKI Rz: Pół roku temu wszedł w życie traktat z Nicei, który daje Polsce wyjątkowo dużo władzy w Radzie UE. Unia działa dość sprawnie. Po co wspólnocie nowa konstytucja?

ELISABETH GUIGOU: Konstytucja jest potrzebna, wesprze integrację Europy. Dokument jest niedoskonałym kompromisem, dalece odbiegającym od moich marzeń o federalnej Europie. Ale najważniejsze, że podtrzymuje dynamikę rozwoju Europy. Bo integracja nie jest czymś naturalnym. Naturalny jest kulturowyczy historyczny wymiar Europy. Ale w sensie politycznym Europa jest sztuczną konstrukcją, która stale potrzebuje bodźców do rozwoju. To jest jak z jazdą na rowerze: kiedy przestaje się pedałować, upada się.

W przeszłości cele, jakie stawiała sobie Unia, łatwiej trafiały do wyobraźni: wprowadzenie euro, zniesienie barier w ramach Jednolitego Rynku. Do konstytucji przekonać ludzi jest trudniej.

Z jednej strony, to prawda, ale z drugiej, nasze zadanie jest dziś w pewnym sensie łatwiejsze. Dwanaście lat temu jako minister ds. europejskich prowadziłam kampanię przed referendum nad traktatem z Maastricht. Został on zaaprobowany minimalną większością. Wówczas było trudno, bo chodziło o przekonanie ludzi do porzucenia jednego z podstawowych atrybutów tożsamości narodowej. Tym razem niczego takiego nie trzeba będzie oddać. Można tylko zyskać.

Zyskać co?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3539

Spis treści
Zamów abonament