Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powolny powrót po rozstaniu

26 czerwca 1995 | Świat | MW

Francja nie zarzuca już Stanom Zjednoczonym dominacji w NATO, ale ciągle obawia się, że ponowne włączenie do wojskowych struktur paktu ograniczyłoby jej niezależność

Powolny powrót po rozstaniu

Maria Wągrowska

Prezydent Charles de Gaulle wyprowadził swój kraj w 1966 r. ze struktur wojskowych NATO na znak protestu przeciwko "dominacji" Stanów Zjednoczonych w pakcie. Od tamtego momentu francuscy politycy w zasadzie nie uczestniczą w posiedzeniach militarnych organów sojuszu. Jesienią prezydent Jacques Chirac być może zmieni częściowo tę decyzję i zezwoli na udział ministra obrony oraz przedstawicieli sztabu generalnego w tych posiedzeniach. Byłaby to nie tylko oznaka zmiany polityki francuskiej wobec NATO, lecz także podkreślenie, że Europa Zachodnia może odgrywać wstosunkach z Ameryką Północną wiekszą rolę niż dotąd.

Nowy francuski prezydent postanowił udać się do Waszyngtonu na początku swego urzędowania, ale uczynił to po spotkaniu z kanclerzem zaprzyjaźnionych Niemiec Helmutem Kohlem. Pojechał jednak na rozmowy z prezydentem Billem Clintonem z ciężkim bagażem politycznym, gdyż w przeddzień jego wyjazdu Paryż poinformował o zamiarze przeprowadzenia, wbrew polityce amerykańskiej, serii prób z bronią atomową.

Nieobecni nie mają racji

Te trzy fakty składają się na nowe credo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 514

Spis treści
Zamów abonament