Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dno i koryto

26 czerwca 1995 | Nauka i Technika | KF

Dno i koryto

-- O co chodzi w regulacji Wisły?

-- W regulacji Wisły chodzi o to, aby pogłębić dno i utrzymać koryto.

To stary dowcip, jeszcze z czasów, kiedy Polska była Ludowa. Dziś "obowiązek ochrony środowiska nie może być traktowany jako pozostający w konflikcie z interesami gospodarki, lecz stanowi element prawidłowego gospodarowania" -- czytamy w uchwale sejmowej "Polityka ekologiczna państwa" (1993 r. ).

Największa polska rzeka, święta rzeka środkowej Europy -- przez wieki z Wisłą związane były losy słowiańskich plemion wędrujących wzdłuż jej brzegów. Od źródeł w Beskidach, poprzez królewski Kraków, Wisła niosła życie i tradycje, aż do swego ujścia, otwierając nam oczy na świat, kiedy nasi żeglarze wypływali w Morze Bałtyckie. Ta ostatnia, tak dzika, duża rzeka Europy stała się przedmiotem trwającego od lat konfliktu między lobby przyrodniczym a hydrotechnikami -- inwestorami powiązanymi z przedsięwzięciami m. in. kaskadyzacji rzeki.

Projekt kaskadyzacji ma być złożony jeszcze w tym miesiącu do Urzędu Rady Ministrów, gdzie ma zapaść decyzja o przyszłości Wisły.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 514

Spis treści
Zamów abonament