Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady wywłaszczania

26 czerwca 1995 | Prawo | RŹ

Szacowanie wartości nieruchomości

Zasady wywłaszczania

Ryszard Źróbek

Zgodnie z unormowaniami konstytucji własność i prawo dziedziczenia podlegają szczególnej ochronie. RP poręcza całkowitą ochronę własności osobistej. Wywłaszczenie jest dopuszczalne wyłącznie na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem.

Jest to akt indywidualny, prowadzący do pozbawienia właściciela nieruchomości prawa własności. Wywłaszczyć można też użytkowanie wieczyste gruntów. Szczegóły związane z wywłaszczeniem podane są w ustawie o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości (Dz. U. nr 30, poz. 127 z 1991 r. z późn. zm. ) oraz w przepisach wykonawczych do tej ustawy (Dz. U. nr 72, poz. 315 z 1991 r. ). Rzeczoznawcy majątkowi szacują wartość nieruchomości, która jest podstawą do ustalania wysokości odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość. Zasady szacowania nieruchomości oraz wartości praw związanych z nieruchomościami podano w ustawie o gospodarce gruntami i szacowaniu nieruchomości oraz w ustawie o płatnych autostradach.

Wywłaszczenie jest instytucją prawa publicznego, z którą przepisy wiążą określone skutki o charakterze cywilnoprawnym.

Przedmiotem wywłaszczenia są tylko nieruchomości. Jest ono dopuszczalne tylko na cele publiczne, które nie mogą być realizowane w inny sposób, a nieruchomość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 514

Spis treści
Zamów abonament