Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spory fałszywe i prawdziwe

06 maja 2006 | Plus Minus | LD

DEBATA Być liberałem Spory fałszywe i prawdziwe Zwykło się odróżniać liberalizm gospodarczy‚ obyczajowy‚ polityczny. Mogą‚ ale nie muszą one chodzić razem w parze lub trojce.

 

W jakim stopniu liberalizmy (z politycznym włącznie) są polityczne? Każde pojęcie‚ określenie lub termin polityczny ma charakter polemiczny: czegoś(kogoś) broni i przeciwko komuś (czemuś) występuje. W tym sensie najsłabiej polityczny jest liberalizm polityczny właśnie‚ a to dlatego‚ że w obszarze cywilizacji euroatlantyckiej nie jest on na poważnie kontestowany. Jeżeli z wewnątrz naszej cywilizacji usiłuje się go‚ niekiedy dość spektakularnie‚ podważyć - czynią to np. ideolodzy skrajnego feminizmu - to wysiłki takie mają charakter intelektualnie i politycznie niepoważny.

Powyższe nie oznacza‚ że liberalizm polityczny nie jest przedmiotem interesujących intelektualnie sporów‚ bo jest; rzecz w tym‚ że nie są to spory o charakterze wybitnie politycznym‚ bo dotyczą prawomocnych i spójnych intelektualnie uzasadnień liberalnych praktyk organizacji życia publicznego‚ nie zaś samych tych praktyk. Nawet w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3831

Spis treści
Zamów abonament