Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żywioły, polityka i Bóg

08 sierpnia 1995 | Kultura | JD

Opisanie poezji Stanisława Barańczaka

Żywioły, polityka i Bóg

Trzystustronicowy "Świat poezji Stanisława Barańczaka" pióra młodego krakowskiego polonisty Krzysztofa Biedrzyckiego jest, po "Czytając Barańczaka" Dariusza Pawelca, drugą monografią poświęconą liryce tego oryginalnego poety. Jest to przy okazji jedna z ważniejszych książek krytycznoliterackich o współczesnej polskiej poezji, jaka ukazała się w latach 90.

Stanisław Barańczak zadebiutował jako poeta w roku 1968 tomikiem "Korekta twarzy". Następne zbiorki "Jednym tchem" (1970) i "Dziennik poranny" (1972) ówczesna krytyka uznała za sztandarowe wypowiedzi Pokolenia' 68, zwanego również pokoleniem Nowej Fali. Późniejsze książki poetyckie Barańczaka -- po jego wystąpieniu z PZPR i podpisaniu się pod listem protestującym przeciwko planowanym zmianom w Konstytucji PRL (1975 r. ), a następnie pod apelem Komitetu Obrony Robotników w roku 1976 -- ukazywały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 551

Spis treści
Zamów abonament