Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udaremnienie egzekucji orzeczenia związanego z prowadzeniem interesów

08 sierpnia 1995 | Prawo | JM

Ochrona obrotu gospodarczego

Udaremnienie egzekucji orzeczenia związanego z prowadzeniem interesów

Jarosław Majewski

Jeśli dłużnik nie chce dobrowolnie zaspokoić roszczenia wierzyciela, ten ostatni może skorzystać z drogi postępowania egzekucyjnego i z pomocą aparatu państwowego wymusić na krnąbrnym kontrahencie należne świadczenie. Często jednak i ten sposób zawodzi: raz powodem jest rzeczywisty brak wystarczającego majątku u dłużnika, raz -- brak tylko symulowany. W tym ostatnim wypadku wierzyciel mógłby wprawdzie znaleźć zaspokojenie w majątku dłużnika, ale zostaje z niczym (chyba że zdeterminowany sięgnie po nielegalne środki perswazji) . Każda rozsądna władza w trosce o stabilność porządku ekonomicznego państwa i pomyślny rozwój gospodarki stara się, stosując różne instrumenty prawne i pozaprawne, chronić przed podobnymi sytuacjami. Nierzadko sięga w tym celu również po środki prawnokarne. Tak czynił i czyni także polski ustawodawca.

Godzi się przypomnieć, że już w międzywojennym ustawodawstwie karnym znalazły się dwa przepisy dotyczące tej materii. Pierwszy z nich -- art. 282 k. k. z 1932 r. -- groził karą więzienia do lat dwu lub aresztu do lat dwu każdemu, kto celem udaremnienia egzekucji usuwał, ukrywał, zbywał lub obciążał mienie, zajęte lub zagrożone zajęciem; natomiast drugi -- art. 138 k. k. z 1932 r. --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 551

Spis treści
Zamów abonament