Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozmowa o życiu

16 sierpnia 1995 | Kraj | EO

"Każdy z nas ma doświadczenia, choćby jednostkowe, wyniesione z jakiegoś okresu swojego życia, kiedy był świadkiem, ofiarą lub sprawcą przemocy" -- Jerzy Mellibruda "Oblicza przemocy

Rozmowa o życiu

Eliza Olczyk

-- Proszę wszystko spokojnie opowiedzieć, rozmowa odbywa się na nasz koszt -- mówi za każdym razem osoba dyżurująca wniebieskiej linii, Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Rozmowy nigdy nie są krótkie. Dzwoni żona alkoholika. Dwójka dzieci -- 11- i 12-letnie. Mąż upija się coraz częściej. Dzieci jeszcze nie bije, ale ją -- tak. Kobieta wykonuje w domu pracę chałupniczą. Kiedy tylko wychodzi, mąż kradnie to, co zarobiła, i przepija. Skargi, które składała na policję, kończyły się rozmowami prewencyjnymi.

W Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie nie zatrudnia się młodych ludzi. Tu potrzebni są ci, którzy mają własne doświadczenia życiowe.

Telefon dzwoni niemal bez przerwy. Jedna z rozmówczyń to kobieta od 15 lat rozwiedziona zmężem alkoholikiem. Sąd wydał wyrok eksmisji byłego męża zaraz po rozwodzie. Wyrok nigdy nie został wykonany. Oboje są ludźmi starszymi. Mają dwójkę dorosłych dzieci, które cierpią na zaburzenia psychiczne. Kobieta wychowuje niedorozwinięte dziecko swojej córki. Mąż córki rozwiódł się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 556

Spis treści
Zamów abonament