Van Almsick rozumie Hitlera

26 sierpnia 1995 | Sport | KG

Mistrzostwa Europy w pływaniu: troje Polaków w finałach

Na pływackich mistrzostwach Europy w Wiedniu, w piątek troje Polaków zakwalifikowało się do finałów. Dagmara Ajnenkiel zajęła szóste miejsce na 100 mst. klasycznym -- 1. 11, 51. Również szósty na 200 mst. klasycznym był Marek Krawczyk -- 2. 15, 74, a Dariusz Jarzyna na tym samym dystansie zajął ósmą pozycję -- 2. 17, 17. Sensacyjnie zabrzmiała wypowiedź Franziski van Almsick: "Przeczytałam >>Mein Kampf<<. .. Wygląda na to, że Hitler był całkiem chytrym typem".

Długo toczyły się spory, kto, oprócz Alicji Pęczak, ma jechać na mistrzostwa Europy i startować w żabce na 100 metrów: Dagmara Ajnenkiel czy Magda Kupiec. Zdecydowano w Polskim Związku Pływackim, że do Wiednia uda się Ajnenkiel, a Kupcówna, w ramach zadośćuczynienia doznanym krzywdom, pojedzie do Japonii na Uniwersjadę. Nie pocieszyło to Kupcówny i jej trenerki, Joanny Kocjan, gdyż zawodniczka, nawet gdyby wygrała Uniwersjadę, to itak nie otrzyma...