Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Druga szansa

26 sierpnia 1995 | Plus Minus | BS

Amerykanin nad Wełtawą

Druga szansa

Steeve Fisher ma lat 40. Pochodzi z Albany w stanie Nowy York. Od ponad trzech lat mieszka i pracuje w Pradze. Niedawno się tu ożenił i ma tzw. trwały pobyt. Na pytanie, czy tęskni za Ameryką, odpowiada: tu żyję jak człowiek. Od czasów aksamitnej rewolucji, przez Pragę przewinęło się tysięce Amerykanów; dla niektórych to miasto stało się domem. Powstał o nich film "Good morning Prague" Krystyny i Jana Kaplanów, czesko-polskiej pary dokumentalistów z Londynu. Według ich szacunków, w ubiegłym roku w Pradze mieszkało około 20 tysięcy Amerykanów. Dzisiaj ta liczba zmalała, ale wciąż mówi się o tysiącach. Około 1500 uzyskało pozwolenie na stałą pracę w Czechach.

Najpierw Manhattan

W filmie Kaplanów "Good morning Prague" Steeve gra samego siebie; jest spikerem w prywatnym czeskim radiu Metropolis, które nadawało w Pradze w języku angielskim (obecnie Metropolis ma cofniętą licencję z powodu trudności finansowych) . W ubiegłym roku radio było podstawową pracą Steeve'a. Wcześniej uczył angielskiego, a teraz jest biznesmenem w austriackiej firmie. Kiedy po listopadowej rewolucji (1989) Amerykanie zaczęli przyjeżdżać do Pragi, powstały tu anglojęzyczne gazety, radio, kluby, kawiarnie i księgarnie. Nawet pole do golfa urządzono poza miastem, żeby. .....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 565

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament