Drugi stopień specjalizacji

28 sierpnia 1995 | Sport | KG

Mistrzostwa Europy w pływaniu: srebrny medal Konrada Gałki, brązowy Alicji Pęczak

Polscy pływacy ładnie zakończyli pływackie mistrzostwa Europy w Wiedniu. W sobotę Konrad Gałka zdobył srebrny medal na 200 mst. motylkowym, Alicja Pęczak -- brązowy na 200 mst. zmiennym, a Mariusz Siembida zajął w wyścigu na 100 mst. grzbietowym czwarte miejsce. W niedzielę Polacy uczestniczyli w sześciu finałach. Sztafeta 4 x 100 mmężczyzn st. zmiennym zajęła czwarte miejsce. Reprezentacja Polski wraca z 5 medalami. Tyle samo zdobyła 6 lat temu w Bonn, gdy Wojdat był w najlepszym okresie swojej kariery, a Szukała ją rozpoczynał.

W pływaniu, podobnie jak w lekkiej atletyce, zaczyna obowiązywać ścisła specjalizacja. Poza największymi mistrzami -- Franziską van Almsick, Denisem Pankratowem, Aleksandrem Popowem, Jani Sievinenem, Mette Jacobsen, Michelle Smith, Krisztiną Egerszegi -- reszta aspirantów do medali nastawia się na start na jednym dystansie, a w pozostałych konkurencjach, w których bierze udział, wskakuje do basenu z reguły tylko po to, żeby się wykąpać. Mistrzem specjalizacji jest Konrad Gałka. Kazano mu pływać motylkiem na 100 metrów, więc popłynął. Na drugiej długości basenu zachodziła obawa, że się utopi. Machał rękami jak na zwolnionym filmie, walczył o oddech, po prostu rozpacz. Doczołgał się do mety na 42. miejscu, a wszystkich...