Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy towar się spalił, nie trzeba zwracać VAT

13 października 2007 | Prawo | Anna Grabowska Anna Grabowka

Przedsiębiorca, który stracił towar, np. wskutek pożaru, nie musi zwracać VAT odliczonego podczas zakupu. Jeśli organ skarbowy to zakwestionuje, a niestety nadal się to zdarza, warto wdać się w spór, nawet gdyby miał się on zakończyć dopiero w sądzie

W takiej sytuacji znalazł się przedsiębiorca, któremu spaliła się hurtownia na warszawskim Gocławiu. Straty oszacował na 2,5 mln zł.

Były to przeznaczone na sprzedaż zabawki i materiały papiernicze. Przedsiębiorca odliczył zawarty w ich cenie VAT, ponieważ zakupy były związane z działalnością opodatkowaną i miały się przyczynić do uzyskania przychodu.

Zasada neutralności

Przyjmując, że zgromadzone w spalonym magazynie towary były obciążone stawką podstawową VAT, tj. 22 proc., odliczenie wyniosło ok. 550 tys. zł. Gdyby przedsiębiorca je sprzedał, musiałby zapłacić podatek należny i wyszedłby na zero, co jest zgodne z zasadą neutralności VAT. Zniszczenie towarów stawia prawo do odliczenia pod znakiem zapytania. Gdyby trzeba było zwracać podatek, przedsiębiorca musiałby pokryć go z własnej kieszeni.

Ta sprawa budzi wątpliwości od dłuższego czasu. Dziś jednak większość urzędów skarbowych zgadza się już z ekspertami i podatnikami, że w razie utraty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7837

Spis treści

Front

Aktywacja

Warszawa

Sport

Zamów abonament