Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Order dla zwyciężonych

20 stycznia 1996 | Plus Minus | TS

Powstańcy styczniowi -- kawalerowie Virtuti Militari

Order dla zwyciężonych

Tomasz Stańczyk

Gdyby Mars przywiązywał większą wagę do symboli, Józef Piłsudski urodziłby się niemal pięć lat wcześniej, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. Piłsudski był zafascynowany powstaniem styczniowym i jego żołnierzami.

Kult 1863 roku zaszczepiła mu matka. Na zesłaniu spotkał się z członkiem Centralnego Komitetu Narodowego Bronisławem Szwarce, który wiele opowiadał mu o roku 1863. Niedługo przed wybuchem I wojny Piłsudski wygłosił w Krakowie cykl wykładów o historii militarnej powstania, w którym mówił o potrzebie przerzucenia mostu między żołnierzami 1863 roku i współczesnymi pokoleniami. Napisał wówczas pracę "22 stycznia 1863 r. ", ilustrowaną przez absolwenta krakowskiej ASP Edwarda Rydza. Wkraczając w sierpniu 1914 r. z kompanią kadrową do zaboru rosyjskiego marzył o wywołaniu powstania, lepiej przygotowanego od tamtego, sprzed pół wieku, i zwycięskiego.

W niepodległej Polsce nie zapomniał o weteranach 1863 r. Podziwiał w nich "wielką moc moralną i tężyznę żołnierską". Podkreślał, że żołnierze powstania "zostali usunięci przez rodaków w kąt daleki, jako rzecz, o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 652

Spis treści
Zamów abonament