Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zabezpieczyć się przed przeciekami

20 marca 1996 | Moja Kariera | EB

Tajemnica służbowa

Jak zabezpieczyć się przed przeciekami

-- Większość tajemnic wychodzi z firmy na nogach -- twierdzi Tomasz Banaszkiewicz, dyrektor firmy detektywistycznej Konsalnet. Jeśli pracownik chce zdradzić coś, co powinien zachować tylko do swojej wiadomości, uczyni to bez względu na zabezpieczenia. Problem polega na tym, że najczęściej przecieki powstają dlatego, że pracownicy nie wiedzą, co jest tajemnicą firmową, aco nią nie jest.

Organizacje najpierw muszą jasno określić, jakie informacje nadają się do rozpowszechniania i w jakim zakresie, a które chcą chronić. Ustalenie tego jest dość trudne, zwłaszcza że dużo jest pod tym względem niekonsekwencji, nawet w regulacjach prawnych. Na przykład bilans spółki, który trafia w podobnej postaci do urzędu skarbowego, GUS i sądu rejestrowego, wdwóch pierwszych instytucjach jest chroniony tajemnicą wynikającą z ustaw o kontroli skarbowej i o statystyce państwowej, ale w sądzie jest powszechnie dostępny i całkowicie jawny. Wżadnym wypadku nie warto utajniać wszystkich informacji, bo to utrudnia życie pracownikom i podważa wiarygodność firmy.

Bariery prawne

Pracodawca,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 704

Spis treści
Zamów abonament