Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od kogo należy się wyrównanie zachowku

18 kwietnia 2009 | Prawo | Izabela Lewandowska

Relacje między spadkobiercami, którzy zostali pominięci w testamencie albo potraktowani w nim niejednakowo bądź też obdarowani za życia spadkodawcy niejako kosztem innych, normuje kodeks cywilny

Jeżeli uprawniony do zachowku nie dostał w spadku albo w formie darowizn dóbr pokrywających wartość zachowku, może się domagać jego wypłaty albo wyrównania kwoty od spadkobiercy, a nawet od osoby obdarowanej przez spadkodawcę.

Wypłaty zachowku może żądać także osoba uwzględniona w testamencie, jeśli to, co przeznaczył jej spadkobierca, jest warte mniej niż przysługujący jej zachowek, a nie otrzymała wcześniej rekompensaty w formie darowizny.

Zasadniczo zachowek należy się w pieniądzu, ale może mieć także inną formę.

Krąg uprawnionych do niego jest ograniczony. Należy się tylko: małżonkowi, dzieciom spadkodawcy (a jeśli te nie przeżyły go, to jego wnukom, prawnukom) oraz rodzicom spadkodawcy, ale tylko gdyby w związku z jego bezpotomną śmiercią rodzice byli powołani do spadku z ustawy (automatycznie). Zachowek wynosi 2/3 wartości tego, co by uprawnionemu do niego przypadło według reguł dziedziczenia ustawowego, jeżeli jest trwale niezdolny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8296

Spis treści
Zamów abonament