Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja szefa nie zastąpi pisma podwładnego o przyznanie urlopu bezpłatnego

09 września 2009 | Gazeta prawa i podatków | Grażyna Ordak

Podwładny składa wniosek, gdy wybiera się na urlop wypoczynkowy. Takie pismo musi też złożyć pracodawcy, gdy stara się o urlop bezpłatny. Wysłanie podwładnego na takie wolne bez jego pisemnej prośby jest bezskuteczne

Taki problem zgłasza czytelnik, którego firma w okresie wakacji, kiedy większość odbiorców ma urlopy, zawiesza działalność na półtora miesiąca. Chce w tym czasie wysłać personel na urlop bezpłatny, ale nie jest pewny, czy może to zrobić.

Bez samowoli

Słusznie pracodawca ma wątpliwości, bo zgodnie z art. 174 § 1 k.p. do wysłania pracownika na urlop bezpłatny konieczny jest wniosek zatrudnionego, i to w formie pisemnej. To szczególny rodzaj urlopu, za który podwładnemu nie przysługuje wynagrodzenie. Stąd aby go nie płacić, konieczne jest przestrzeganie kodeksowej procedury. I odpowiedni dowód w aktach pracowniczych.

Podobnie uznał Sąd Apelacyjny w Łodzi 15 października 1996 r. (III AUa 34/96). Orzekł, że bez pisemnego wniosku pracownika wysłanie go na urlop...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8417

Spis treści
Zamów abonament