Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samo suszenie domu to za mało

31 maja 2010 | Nieruchomości, budownictwo | Aneta Gawrońska
Otwory w murze umożliwiają wlanie płynu, który zahamuje przenikanie wilgoci od dołu
źródło: Rzeczpospolita
Otwory w murze umożliwiają wlanie płynu, który zahamuje przenikanie wilgoci od dołu
Wlewany specjalistyczny preparat ma zapewnić przeciwwilgociową izolację
źródło: Rzeczpospolita
Wlewany specjalistyczny preparat ma zapewnić przeciwwilgociową izolację

O ile właściciel zalanego domu sam może stwierdzić, że np. łuszczą się tynki, a klepka zgniła, o tyle kompleksowe oględziny nieruchomości powinien pozostawić fachowcom – inżynierom budowlanym i mykologom. Czasem bowiem koszt odnawiania zalanego domu bywa większy niż wybudowanie nowego

– Tylko profesjonalista będzie w stanie ocenić, jaki wpływ miała woda na konstrukcje murów czy statykę budynków. Decyzje o dopuszczeniu budynku do ponownego zasiedlenia podejmują zaś powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego – tłumaczy Tomasz Wiercioch ze Stowarzyszenia na rzecz Systemów Ociepleń.

Dorota Kminikowska z Zakładu Usług Inżynierskich Apeks z Gdańska potwierdza: poziom zniszczeń oraz ich skutki powinni ocenić eksperci ze stosownymi uprawnieniami budowlanymi.

– O przeprowadzeniu specjalistycznej ekspertyzy będzie decydować ta właśnie ocena – tłumaczy Dorota Kminikowska. Dodaje, że potrzebna może być także ekspertyza geologiczna gruntu.

Kluczowe 72 godziny

Tomasz Wiercioch podkreśla, że wykonanie specjalistycznych ekspertyz będzie konieczne, gdy widoczne są pęknięcia ścian lub stropów oraz gdy doszło do osunięcia gruntu pod budynkiem albo w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

– Będą one potrzebne także wtedy, gdy budynek był zalany przez dłuższy czas powyżej poziomu podłogi parteru lub gdy znajdował się pod wodą dłużej niż trzy – cztery doby – wylicza ekspert. Zastrzega jednak, że o tym zawsze indywidualnie decydują służby budowlane powoływane przez starostów.

Krystian Dusza i Bogdan Smolarczyk z grupy Atlas radzą, by na początek sprawdzić, czy wokół fundamentów nie został wymyty grunt, czy stropy i ściany nie są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8636

Spis treści
Zamów abonament