Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Owoc przestępstwa nie dla tego, kto je popełnił

31 maja 2010 | Prawo | Izabela Lewandowska

Postanowienie prokuratora o zakazie zbywania i obciążania nieruchomości przez podejrzanego jest podstawą wpisu do księgi wieczystej

Sąd Najwyższy w uchwale z 27 maja 2010 r. uznał, że tak jest także wtedy, gdy sprawca przestępstwa skarbowego wyzbył się nieruchomości uzyskanej z tego przestępstwa, chyba że obecny właściciel zdołał obalić domniemanie wynikające z art. 33 § 3 kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.).

Domniemanie to zaś jest następujące: jeżeli okoliczności sprawy wskazują na duże prawdopodobieństwo, że sprawca przeniósł (darował, sprzedał, użyczył) na kogokolwiek faktycznie lub pod jakimkolwiek tytułem prawnym mienie stanowiące korzyść majątkową uzyskaną z przestępstwa, uważa się, że należy ono do sprawcy. Domniemanie to zainteresowana osoba lub jednostka organizacyjna może obalić, przedstawiając dowód, że dane dobro uzyskała zgodnie z prawem.

Zakaz zbywania i obciążania

Wskazane domniemanie obowiązuje także w razie dokonywania zajęcia składników majątkowych podejrzanego o przestępstwo karne skarbowe w ramach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8636

Spis treści
Zamów abonament